Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον εορτασμό της Ημέρας Γαλλοφωνίας 2021 διοργανώθηκε το Σάββατο 10 Απριλίου με μεγάλη επιτυχία Διαπεριφερειακός Μαραθώνιος ανάγνωσης με θέμα: “Γαλλοφωνία και Φιλελληνισμός. Κείμενα Μνήμης”/“Francophonie et Philhellénisme. Textes de mémoire”. Στις εργασίες του Μαραθωνίου συμμετείχαν διάφοροι φορείς, πολλοί εκπαιδευτικοί και μαθητές. Η ΠΔΕ Ιονίων Νήσων εκπροσωπήθηκε από τον Διευθυντή Πθμιας και Δθμιας Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων κ. Πέτρο Αγγελόπουλο. Η εκδήλωση ήταν ένα φως ελπίδας και αισιοδοξίας σε αντίθεση με τις δυσκολίες που περνάει την περίοδο αυτή ο κόσμος! Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όλα τα παιδιά, στους εξαίρετους εκπαιδευτικούς και στους διοργανωτές της υπέροχης αυτής εκδήλωσης. Θερμά συγχαρητήρια!
![](https://www.pdeionion.gr/wp-content/uploads/2021/04/Screenshot_20210410_203752_UP-600x345.jpg)
![](https://www.pdeionion.gr/wp-content/uploads/2021/04/Screenshot_20210410_203752_DOWN-600x373.jpg)
![](https://www.pdeionion.gr/wp-content/uploads/2021/04/IMG_20210410_090117_resized_20210413_012854384-600x345.jpg)